Bahçıvanlık

* Bahçıvanlık sayesinde dekoreasyon amaçlı bitkiler ve değerli kaynaklar üretebilirsiniz.

* Alchemy bu yeteneğin en büyük yardımcılarından birisidir. İlgili iksirler vendorlarda da satılıyor.

Başlangıç

Bu işe başlamak için gerekli olan 3 eşya:

1. Saksı (Empyt Bowl)
2. Sürahi (Glass Pitcher)
3. Tohum (Plain Seed)

Temel Bilgiler

* Saksı ile sürahiyi unvanı Farmer olan satıcıdan elde edebilirsiniz.

* Toprağı yumuşatmak için tohumları sulamalısınız.

* Saksıyı toprakla doldurmanın iki yolu mevcut.

* Bir çiftçi alanı (pamuk ve saman yetişen alanlar) bulabilir ve kaseyi bu alanın toprağı ile doldurabilirsiniz. Bu doldurduğunuz toprak verimsizdir.

* Saksıya bilgisayarınızın faresi ile çift tıklayarak torak alanı seçin.

* Diğer bir yöntem ise kaseyi doldurmak için 20 birim büyüklüğündei verimli toprağı kullanmak. Fert

ile Dirt isimli obje ile büyütülen çiçekler daha kısa sürede yetişiyor.

* Bu objeyi  Rotting Corprse isimli yaratıkların cesedini keserek elde edebilirsiniz.

* Toprağın sünger gibi yumuşak bir kıvamda olmaması için fazla su dökmemeye dikkat etmelisiniz.

* Toprakla dolu olan saksıyı evinize lock komutu eşliğinde sabitleyin.

* Saksının içerisindeki toprağı yumuşatmak için sürahinizden su ekleyin. Bunu yapmak için saksıya çift tıklayın ve önünüze çıkan ekranın sağ üst köşesinde yer alan sürahi (içerisinde su olmayan sürahi olmalı) ikonunu kullanın.

* Toprağı üç kez sulayın. Sürahinizin sol tarafında yer alan + işareti sarı renkte ise bu işlemi doğru bir şekilde tamamlamışsınız demektir.

* Eğer sulama işlemini üçten fazla kez yaptıysanız sürahi ikonunun yanındaki + işareti kırmızıya dönüşür ve bu da tohumunuzun çürüyebileceği anlamına gelir.

* Bu işlemden sonra ilgili tohumu (seed) kaseye ekleyin: Çantanızdaki tohuma çift tıklayın ve ve ekranda beliren hedef ile içerisinde bulunan toprağı yumuşattığınız saksıyı kullanın.

Tohumlar saksıya eklendikten sonra önünüze çıkan menü

 

Tohumlar Lumberjacking ile ağaçlardan rastgele bir renkte eşliğinde düşüyor.

Büyüme Kontrolü

* Bitkiler günde 1 kere büyüme kontrolüne tabi tutulur.

* Normal bitkiler her büyüme kontrolü işleminde sağlıksız olduğu için aynı seviyede kalsa bile bir kademe atlar. Verimli toprağa ekilen bitkiler ise bir gecede iki kademe birden atlayabilir.

* Bitkiye çift tıklayarak onun bitki görüntüleme penceresini açabilir ve bu pencerenin sol üst köşesinden bitkinin hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.

* Bitkiler birinci kademe ile başlar ve yedinci kademede gerçek şeklini gösterir. Bu bitkiler polen yayabilir veya başka bitkiler tarafından polene maruz kalabilir.

* Son seviye dokuzuncu seviye. Bu seviyeye gelen bir bitki tohum ve başka bitki kaynakları üretir. Bu kademeden daha ileri gidilemez.

Bitki Bakımı

* Bitkinize düzenli bir şekilde bakmalısınız. Her büyüme kontrolü işlemi bitkilere zarar veren hastalıklara neden olur. Bir sonraki büyüme kontrolü işlemine kadar bitkinizin bu hastalıkları ile ilgilenmelisiniz aksi takdirde bitkiniz zarar görür. Bu durum çok sık bir şekilde tekrarlanırsa bitkiniz ölür.

* Bitki görüntüleme penceresinin sağ tarafında, bitkilerin sağlıklı kalması için neler yapılması gerektiği mevcut. Çatanızda taşıdığınız iksirler ile bitki görüntü penceresinde gözüken ikonlara tıklayarak bitkinizi iyileştirebilirsiniz.

* Her bitki farklı bir hastalığa yakalanabilir. Mesela eğer ekranda bitkiniz için sarı çarpı işareti çıkıyorsa 1 adet Greater Heal Potion kullanın. Eğer bu işaret kırmızı çarpıya dönüşmüşse iki adet Greater Heal Potion kullanın.

Hastalıklar

Mantar Hastalığı

Eğer bitkinizin bilgi ekranında 1 sarı çarpı işareti varsa 1 adet Greater Cure Potion kullanın. Eğer bu işaret kırmızı ise 2 adet Greater Cure Potion kullanın.

Böceklenme

Bu hastalık bitki kontrolünün gereğinden fazla veya gereğinden az yapılması neticesinde karşılaşabileceğiniz bir hastalıktır. Eğer bitkiniz bu hastalık için tek bir sarı çarpı ile etiketlenmişse 1 adet Poison Potion kullanın. Bu işaret kırmızı çarpı ise 2 adet Poison Potion kullanın.

Zehir

Gereğinden fazla Poison Potion kullanırsanız karşılaşacağınız bir hastalık. Sarı işaret ile karşılaşıyorsanız 1 adet Greater Heal Potion, kırmızı işaret ile karşılaşıyorsanız 2 adet Greater Heal Potion kullanın.

Diğer Tür Hastalıklar 

Gereğinden fazla Cure Potion kullanırsanız karşılaşacağınız bir hastalık. Sarı işaret ile karşılaşıyorsanız 1 adet Greater Heal Potion, kırmızı işaret ile karşılaşıyorsanız 2 adet Greater Heal Potion kullanın. 

Bunların dışında eğer bitkinizin sağlığı hakkında “Healthy” yazısı dışında bir yazı ile karşılaşırsanız iki adet Greater Heal Potion kullanın. Greater Strength Potion da kullanılabilir. Yanınızda bir kerede ne kadar bitki bakımı yaptığınıza bağlı olarak su kabı bulundurmalısınız.

Bitki Islahı

* Bir bitki yedinci kademeye geldiğince polen yaymaya başlayabilir. Bitki Çoğaltma (Plant Reproduction) ikonuna tıklayarak bu işlem hakkında gerekli bilgileri elde edebilirsiniz.

* Polen Yayma (Pollination) ikonuna tıkladığınızda ekranınızda hedef göstergesi belirecek. Bu göstergeyi başka bir bitkiyi polenlemek için kullanabilirsiniz. Polenlemek istediğiniz bitkinin yedinci kademeye gelmiş olması (döllenebilme yeteneği) şart. Bu bitkinin aynı zamanda dokuzuncu kademede tohum üretebilen bir bitki olması lazım. 

* Bir bitki kendini de polenleyebilir. Bir bitki, üretilen toum ile ana bitkinin adına göre isim alır. Eğer bir bitki zaman içinde polenlenmezse dokuzunca aşamaya kadar gelir ve kendisini polenler.

* Mutant tohumlardan büyüyen bitkiler polen yayamaz veya polenlenemez.

Büyüyen Bitki Tohumları/Kaynakları

* Bazı bitkiler tohum üretme yeteneğinbe sahip. Bu bitkiler dokuzuncu kademeye ulaştıktan sonra her büyüme kontrolü işleminde her birinden 1 adet ila 8 adet arasında olacak şekilde tohum ve kaynak üretir.

* Tohumlar/Kaynaklar butonuna tıklayarak bu işlemler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bitki Çoğaltma (Plant Reproduction) butonuna da tıklamayı unutmayın.

Tohumlar

* Bitkiden tohum çıkarmak için tıklanmalıdır. Çıkarılabilecek veya kalan tohum sayısı bu ekranda mevcut.

Kaynaklar

* Bitkiden kaynak çıkarmak için tıklanmalıdır. Çıkarılabilecek veya kalan kaynak sayısı bu ekranda mevcut.

* Bir bitki maksimum sayıda tohum ve kaynak ürettikten sonra işlevini yitirir. O bitkiye bakmanın anlamı yok.

* 3 çeşit kaynak var: Yeşil Diken (Green Thorns), Kırmızı Yapraklar (Red Leaves) ve Turuncu Taç Yaprakları (Orange Petals). Bu kaynakları sadece bazı bitkilerden elde edebilirsiniz. Hangi bitkilerden elde edebileceğinizi bulmak size kalmış.

* Ayrıca tohum üreten bitkilerden Yenileme Tohumu (Seed of Renewal) elde edebilirsiniz. Bir bitkiden tohum topladığınızda bu tohumlardan biri yüzme beşten düşük olasılıkla Yenileme Tohumu olabilir.

Dekorasyon Bitkileri

* Bir bitki dokuzuncu kademeye geldiğinde onu Dekoratif Bitki isimli mod ile birleştirebilirsiniz.

* Bu moda entegre olan bir bitkinin üstüne tıklayarak görüntüleme penceresini açamazsınız, ondan tohum veya kaynak elde edemezsiniz. Ayrıca bu bitkiye bakmanız gerekmiyor. Zira bu bitki artık bir eşyaya dönüştü.

Bitkileri Kırpma

* Bir bitki dekoratif bitkiye dönüştüğünde onu kesme makinesi ile (Clipper) kesebilir ve onu Plant Clippings’e dönüştürebilirsiniz. Alchemist bir karakter, Plant Clippings ile boş şişeyi birleştirerek yeni bir renk pigmenti üretebilir ve bunu doğal bir boyaya dönüştürebilir.

* Clipper isimli eşya Tinker unvanını taşıyan oyuncular tarafından üretiliyor. Flask ile Alchemist unvanına sahip olan oyuncuların uzmanlık alanı. Doğal boyayı üretmek için Carpenter yeteneğini kullanın ve Dye Tube (renk tüpü) elde edin. Daha sonra kestiğiniz (kırptığınız) bitkiden oluşturduğunuz Flask’ı renk tüpüne enjekte edin.

Not: Mert Yiğit ŞENGÜL’e katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Yükselmiş Tarla bu sunucuda mevcut değil çünkü tasarlanabilir evler bu oyunda bulunuyor. Evinizi isterseniz tarlaya çevirebilirsiniz.

 

SIK SORULAN SORULAR

S: Bir bitkinin kademe atlaması için ne yapmalıyız? Herhangi bir işlem yapmamız  gerekiyorsa bunu ne zaman yapacağımızı nereden bileceğiz? Mesela ilgili işlemi 15.30’da yapmamız gerekirken 15.31’de yapsak hakkımız yanar mı?

C: Öncelikle zaman kontrolünü tohumu ektikten bir gün sonra aynı saatte yapmalısınız. Örneğin 10 Nisan 2021 tarihinde (saat 17.00) tohumu ektiniz. Zaman kontrolünü 11 Nisan 2021 tarihinde (saat 17.00) yapmalısınız. Verimli toprak olmadığı sürece her bitki günde 1 kere kademe atlar. Bu işlemin zamanını kaçırırsanız bitkinizi tedavi etmek için ertesi güne kadar tedavi etmelisiniz.

S: Zamanı sıfırlamanın bir yolu var mı? Mesela ben gece üçte bir işlem yaptım ve ertesi gün aynı saatte bu işlemi yapmam lazım. Bu işlemi yapmazsam bitkim her zaman hastalık kapar mı?

C: Zamanı sıfırlamanın bir yolu yok. Bitkinize bakmadınız diye kesin hastalık kapma gibi bir ihtimal yok. Bitkinizi sulamayı unutmayın. Suyun üzerinde “–“ işareti var ise ve bu işaret sarı ise 1 kere sulama yapın. Eğer bu işaret kırmızı ise 2 kere sulama yapın.

Sunucumuzda kayıtlı bir oyuncu olmak için tıklayınız“.

Bağlantı programımızı indirmek için tıklayınız“.

Discord adresimiz: “Tıklayınız“.

Facebook adresimiz: Tıklayınız“.

YouTube adresimiz: Tıklayınız“.

Instagram adresimiz: Tıklayınız“.

Comments

    1. Xeon Article Author

      Fertile dirt ile büyütülen çiçekler daha kısa sürede yetişiyor. Fertile dirt’ü Rotting Corpse’ların cesetlerini kesince bulabilirsin.

    1. Ateş Derviş

      @Angelus, rotting’lerin cesetlerini kesmen gerekiyor. koyu, küçük ve yuvarlak necro regi olduğu için bazen gözden kaçabiliyor (ama ceset kesmek farz ve her rotting’den kesin 1 adet düşüyor)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir