Doom Dungeon

Not: Bu yazı güncel ancak kendisinin formatı makul bir süre içerisinde değiştirilecek.

Göreve başlayabilmek için, Doom Dungeon alanında bulunan npclerden 5000 adet “Deamon Bone” biriktirmeniz gerekmektedir. Her npc’den 15 veya 30 adet olarak düşme ihtimali mevcut. Kemikler cesetlerin içinde drop olarak görünüyor ve ceset kesilmesine gerek duyulmuyor. Aynı kemikten, Felluca ve Trammel dungeonlarındaki Deamon’ların cesetlerini keserek npc başına 1 adet olarak temin etmeniz de mümkün.

Kemik Toplama Rotasyonu:

Herhangi özel takıma veya yeteneğe gerek duymayan bu süreç, istenildiği zaman, istenildiği süre boyunca yapılabilir ve kemikler oyuncular arası aktarılabilir. İskelet ve türevi küçük yaratıklardan sadece 15 adet düşme ihtimali olsa da, kemikleri toplarken büyük bölümünün iskeletlerden temin edildiğini göreceksiniz. Bu yüzden ihtimalin düşük olduğunu düşünüp, iskeletleri görmezden gelme hatasına düşmeyiniz.

Eğer takım olarak değil de solo olarak kemik kasmayı düşünüyorsanız ve eşyalarınız yeterli değilse, Lady Jennifer isimli npclerden kaçmanız süreci epey hızlandırır çünkü npc içeride bulunan en güçlü undead olsa da, kemik ve diğer dropları Skeleton Knight ile eşdeğer durumda. Jennifer’lar hariç diğer tüm npcler tüm karakter sınıfları ile oldukça kolay solo kesilebilse de, büyücü sınıfı için Skeletal Dragon, Lady of the Snow gibi npcler yüksek dayanıklılıkları yüzünden zaman kaybı olacağı için göz ardı edilip, daha küçük npclerin daha hızlı farmlanması fayda sağlar.

Süreçte genel olarak dağınık vaziyette farmlamak, toplu gezip grupça farmlamaktan hızlıdır. Görev dağılımı ve en hızlı farm yöntemleri:

*Pure mage için iskeletlerin bol olduğu yerlerde Energy Vortex , orta büyüklükteki npcler (Skeleton Knight, Lady of the Snow) gibi npcler için Paralyze / Crosswall / Fire field, Lady Jennifer için Summon Daemon ve son olarak Skeletal Dragon için klasik dragonkin öldürme yöntemi olan Energy Bolt spamlanması

*Warrior ve Archer için herhangi fiery silah ile (warrior ise kalkan ve one handed fiery, archer ise fiery bow türevi veya slayer bow) yüksek hp’li npclerin öncelikli olarak farmlanması tavsiye edilir.

5000 adet kemik toplandıktan sonra, kemikler bir kişi tarafından Victoria the Sorceress isimli görev vericisinin üstüne sürüklenir (tek stack halinde verilmesi gerekiyor) ve kemikler verildiği anda görev başlıyor.

Bu aşamada Bone Daemon, hemen East yönünde, pentagram üzerinde summonlanır ve grupça veya solo olarak kesilmesi beklenir. İçerideki Minor Bosslara ve Dark Father’a göre çok güçsüz olduğu gibi, özel bir yöntem gerektirmez. Standart şekilde full dps ile kolayca öldürüldükten sonra, kemikleri teslim etmiş kişinin çantasına Golden Skull isimli küçük kafatası düşer. Bu eşya newbiefied olmadığı için, herhangi şekilde lootlanabilir veya çalınabilir, dikkatli olmakta fayda var.

Bir sonraki aşama, en az 4 kişilik parti kurulumu yapıldıktan sonra, Golden Skull sahibinin sahildeki çana çift tıklaması ile başlar ve grup çıkana veya görevi bitirene kadar devam eder.

Bu aşama, 4 oyuncunun sahilden “Gauntlet” diye tabir edilen bölüme atılması sonrası 5 adet Minor Boss ve akabinde Dark Father isimli npclerin kesilmesini gerektirir. Diğer questler gibi quests sekmesinde görünmemesi sorun ihtiva etmez, lakin çan’ı çalmadan önce .df komutu ile dark father spawnının müsait olup olmadığını incelemek gerekir yoksa 5000 kemik ve dolayısıyla emekler boşa gitmiş olabilir.

Minor Boss denilen, saat yönünün tersi olarak haritadaki 5. numaralı odadan başlayarak biri öldükten sonra diğeri summonlanacak şekilde devam eden, Dark Father’ın summonlanması için temizlenmesi gereken 5 adet yaratıktır. Sırasıyla

Dark Creeper(5. oda) – Flesh Renderer(4. oda) – Impaler(3. oda) – Dark Knight(2. oda) – Abyssmal Horror(1. oda) – Dark Father(6. oda)

Bu rotasyon yapılırken, dikkat edilmesi gereken başlıca noktalar şunlardır:

*Neredeyse tüm odalarda Lady Jennifer spawnı mevcut. Mümkün mertebe oda dışından içeriye sokulmadan, oda içinde bulunanları ise Paralyze Field ve Energy Fieldlar ile saf dışı bırakıp sonrasında bossa focuslanmak çok büyük ölçüde yardımcı olur. Nitekim aksi durumda Jennifer’lar archer ve mage’ler için ölümcül olacağı gibi, kalkanlı warriorları sürekli stunlaması zaten zor olan boss öldürme işini kat kat zorlaştırır.

*Pure mage var ise, yapması gereken asıl iş support oynamaktır. Vereceği damage Energy Bolt’tan ibaret olacağı için, warrior ve archerlara kıyasla ihmal edilebilir. Onun yerine gerçekten rahatlatacak olan alan kısıtlama, cure ve heal ile takımı desteklemesi daha makuldür.

*Tanklayan warriorların geri çekilmemesi için, diğer oyuncular tarafından sürekli iyileştirilmesi gerekiyor. Eğer tank ölür veya npcden uzaklaşırsa, kalkanı olmayan herhangi birine, herhangi boss’un instant çekmesi işten değil. O yüzden Durability>Dps olarak oynanmalı ve mümkün mertebe özellikle tankların hplerinin genelde full olmasına dikkat edilmeli.

*Son minor boss olan Abyssmal Horror 5 minor boss arasında tek büyücü olan. Aynı zamanda 1. numaralı odada Lady Jennifer spawnı da olmadığı için, diğerlerine nazaran fazla kolay öldürebiliyor.

*Fazladan at, bandaj, pot (özellikle heal ve refresh) stoğu yapılarak girilmesi epeyce mantıklı, içerideyken herhangi şekilde bankaya ulaşmak veya çık/gir yapmak mümkün olmadığı için, görevin başından sonuna kadar dayanması gerekiyor stokların.

*Silah seçimi yaparken one handed fiery dragon weapon/artifact pvm silahları/slayer bow dışında herhangi birini seçmemeye dikkat edin, kalkansız melee vuran birinin amacı olmadığı gibi, diğer magical silahlar ile bossları öldürmeye çalışmak da çok mümkün değil.

*Gruptaki asıl damage unsuru pvm silahları olduğu için pure mage nüfusunun düşük tutulması avantajlı olur. İdeal 4 kişi 3 tank warrior ve 1 pure mage olsa da, pure mage yerine archer/mage hibridi de tercih edilebilir. Eğer grupta mage olmazsa, duvarlarla soyutlama ve crowd control gibi çok önemli 2 yardımcı yöntemden mahrum grup, büyük ölçüde başarısız olur.

Genel tavsiyeler bunlar. Bosslara özel yöntemler ve açıklamalar:

*Dark Creeper: Genel olarak her vuruşunda poison verme ihtimali olan, yüksek hpli yüksek dps’li bir boss. Standart olarak tanklar dışında herhangi oyuncuya yaklaştırmadan, pure mage ile cure-heal, warriorlar ve archerlar ile dps öncelikli olarak kesmek kafidir.

*Flesh Renderer: Tek özel atağı dismount olan bu yaratık, yapay zekası farklı olan npclerdendir. Öncelikli olarak yakın çevredeki binekli oyuncuya saldırıp, binekten düşürdükten sonra da bineğe saldırmaya çalışır. Sürekli atak değiştirebildiği için, tanklar dışında kalan oyuncuların aradaki mesafeyi iyi kontrol etmesi ve tankların bineklerini kenara bırakması veya küçültmesi kolaylık sağlar.

*Impaler: Standart melee boss olmasına rağmen, diğer 4 boss’a nazaran yüksek dps e sahip. Bu yüzden tankların yaşaması için hp’lere dikkat edilmesi gerekiyor. Onun dışında özel bir yöntemi yok.

*Dark Knight: Koşu hızı dışında Impaler ile neredeyse aynı özelliklere sahip. Eğer tanklar görevini yapamazsa takıma wipe atması muhtemel. O yüzden yine tankların yaşaması dışında özel bir taktik gerekmediği için standart dps ile öldürülmesi kolay.

*Abyssmal Horror: Her ne kadar runuo serverlarında en zor minor boss olarak anılsa da, büyüleri hem magic resistance hem de kalkan pvm bonusundan etkilendiği için TNS’de öldürmesi en kolay minor boss. Dikkat edilmesi gereken tek şey, büyü attırmamaya çalışmak. Zaten standart dps düzeninde büyü atması çok mümkün değil gibi.

*Dark Father: Oyundaki muhtemel en zor yaratık olarak bahsedilen bu boss, gerek kalabalık undead ordusu, gerekse yüksek hp’si ve özel yetenekleri ile epey rahatsız edicidir. Rotasyon olarak, diğer npclerden soyutlanacak bir bölgeye çekilmesi, tanklar ile sıkıştırılması ve tankların hayatta tutulması gibi özetlenebilir fakat dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Bunları sıralarsak:

-Aggro çeken herhangi oyuncuyu kendi üstüne teleport edebilir veya oyuncunun üstüne teleport olabilir. Atak veren her oyuncunun sürekli olarak tetikte durması, eğer tank değilse hemen kaçması gerekiyor.

-Aggro çeken herhangi oyuncunun üzerine file column isimli alan etkili büyüyü atabilir. Kalkansız oyuncu için ölümle eşdeğer. Kalkan varsa dahi çok yüksek oranda hp alacağı için dikkat etmek gerekiyor.

-Unholy bone denilen kemikleri oyuncuya veya yere atması, eğer üstünden geçilmezse belli periyot sonrasında küçük bir undead ordusuna sahip olmasına sebep oluyor. O yüzden yerde küçük gri kemikleri gördüğünüz gibi üstünden geçmeniz, bir anda onlarca undead ile uğraşmamanız için önemlidir.

Sunucumuzda kayıtlı bir oyuncu olmak için tıklayınız“.

Bağlantı programımızı indirmek için tıklayınız“.

Discord adresimiz: “Tıklayınız“.

Facebook adresimiz: Tıklayınız“.

YouTube adresimiz: Tıklayınız“.

Instagram adresimiz: Tıklayınız“.

Bir Cevap Yazın